تبلیغات
مدرسه راهنمایی قدس ناحیه 2 اصفهان

مدرسه راهنمایی قدس ناحیه 2 اصفهان
خدا تنها، تنهاییست که تنها را تنها نمی گذارد 
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتون درباره ی مطالب وبلاگ چیه ؟
ابر برچسب ها

پـرواز نخستیـن خلبـان زن در دور دنیـا

 

بقیه درادامه مطلب


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


 

پـرواز نخستیـن خلبـان زن در دور دنیـا


نخستین زنى كه بر فراز آتلانتیك پرواز كرد "آملیا مری ارهارت" "Amelia Mary Earhart" خلبان پیشگام آمریکایی بود. او در اکتبر سال ۱۹۲۲ توانست رکورد جهانی را بشکند و رکورد بلندترین ارتفاع پرواز زنان را به دست آورد. او توانست كارى را انجام دهد كه هیچ زنى تا به آن روز جرأت انجام آن را پیدا نكرده بود. او نخستین خلبان زن در جهان بود كه تلاش كرد دور دنیا پرواز كند. او با این كار مسیر پرواز بر فراز آتلانتیك و راه را براى زنان دیگر هموار كرد تا بتوانند پا به دنیاى خارج بگذارند و كارهایى را انجام دهند كه تنها مردان قادر به انجام آنها بودند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


ارهارت متولد 24 ژولای 1897 (115 سال پیش) در کانزاس به دنیا آمد و در همانجا بزرگ شد. مادرش آمی، پدرش رادیون و خواهرش موریل نام داشتند. آملیا دوران كودكى شادى را سپرى نكرد زیرا كه پدر او فردى الكلى بود و اوضاع و احوال خانواده بسیار نابسامان بود. دوران نوجوانى او مصادف بود با جنگ جهانى اول و او داوطلبانه آمادگى خود را براى پرستارى اعلام كرد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


بعد از پایان جنگ نام او در فهرست دانش آموزان دوره مقدماتى پزشكى در دانشگاه كلمبیا وارد شد. اگرچه او جزو شاگردان ممتاز مدرسه بود اما تصمیم گرفت به كالیفرنیا نزد خانواده اش برگردد. روزى با پدرش در یك نشست هوایى شركت كرد و در حدود ۱۰ دقیقه بر فراز لس آنجلس پرواز كردند. در همان لحظه بود كه او فهمید پروازكردن همان چیزى است كه مى خواهد انجام دهد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


آملیا متوجه شد كه یك مربى پرواز زن به نام "آنیتا اسنوك" در لانگ بیچ كالیفرنیا وجود دارد. آملیا كلاسهاى پرواز را با او طى كرد و در ماه جولاى آملیا یك هواپیما خریدارى كرد و نام آن را "قنارى" گذاشت. در اكتبر سال ۱۹۲۲ آملیا ركورد جهانى را شكست و ركورد بلندترین ارتفاع پرواز زنان كه در حدود ۱۴ فوت بود را به دست آورد كه بعد از چند هفته توسط "روت نیكولس" شكسته شد. سپس او هواپیمایش را فروخت و یك ماشین خرید. در ۲۷ آوریل سال ۱۹۲۶ "رایلى" با آملیا تماس گرفت و به او گفت آیا دوست دارد اولین زنى باشد كه بر فراز آتلانتیك پرواز مى كند؟


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


"جرج پوت من" یك ناشر اهل نیویورك بود كه از آقاى "رایلى" خواسته بود زنى را پیدا كند كه بتواند بر فراز اقیانوس آتلانتیك پرواز كند. تابه حال هیچ زنى نتوانسته بود چنین مسافتى را پرواز كند و آملیا نیز هیچ تجربه اى راجع به هواپیماهاى بیش از یك موتور نداشت و همچنین با ابزارآلات و وسایل این نوع هواپیماها نیز هیچگونه آشنایى نداشت. سپس آملیا در این پرواز به عنوان مسافر شركت كرد و قرار شد دو مرد به نام هاى "ویلمر استالتز" و "اسلیم گوردون" در این پرواز هواپیما را هدایت كنند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


یكشنبه سوم ماه ژوئن سال ۱۹۲۸ آملیا به نووا اسكونیا رفت تا پروازش را شروع كند. شرایط جوى بد آب و هوا باعث شد كه این پرواز تا ۱۸ ژوئن به تأخیر بیفتد. آنها بیشتر مسیر را در مه غلیظ پرواز كردند و توانستند در جنوب "ویلز" فرود بیایند. البته تنها مقدار ناچیزى سوخت براى آنها باقى مانده بود.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


آملیا به دلیل اینكه نخستین زنى بود كه توانست بر فراز آتلانتیك پرواز كند مورد توجه و تشویق بسیارى از مردم قرار گرفت. بعدها، ارهارت در پروازی برفراز اقیانوس آرام در نزدیکی جزیره هاولند ناپدید شد و تاکنون فرضیه‌های مختلفی درباره علت مرگ او مطرح شده ‌است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

[ شنبه 7 مرداد 1391 ] [ 02:59 ب.ظ ] [ فاضل ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب